Jak wybrać zaproszenia ślubne? Poradnik

Jakie znaczenie ma wybór zaproszeń ślubnych? Czy naprawdę są na tyle ważne, żeby poświęcać im więcej uwagi? TAK! Zdecydowanie tak! Pomyśl, Twoje zaproszenie na ślub trafi do ręki każdego z gości. Będzie ich informować nie tylko o miejscu i czasie uroczystości, ale też o tym w jakim stylu organizujecie wesele i jakie kolory będą się na nim przewijać. Stanie się więc pomocną wskazówką, dzięki której łatwiej im będzie zdecydować jak się ubrać w Waszym szczególnym dniu. Oczywiście te ostatnie informacje nie są przekazywane słownie. To bardziej subtelny przekaz ukryty w formie wybranego przez Ciebie zaproszenia. Dlatego jak widzisz naprawdę warto poświęcić mu więcej uwagi. Ale jak wybrać zaproszenia ślubne? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych rad, które z pewnością Ci to ułatwią.

Oszacuj budżet

Zacznijmy od dość prozaicznej sprawy, która jednak ma niebagatelne znaczenie. Najpierw ustal ile możesz wydać na zaproszenia ślubne. Organizowanie ślubu i wesela pochłania ogromne środki, więc lepiej mieć kontrolę nad wydatkami na każdym etapie. Ceny zaproszeń są bardzo różne, więc załóż sobie widełki, w których chcesz się zmieścić i się ich trzymaj.

Wybierz styl pasujący do stylu wesela i do Was

Teraz przychodzi czas na zastanowienie się nad tym w jakim stylu chcesz zorganizować wesele. Czy będzie to wesele glamour – eleganckie, wytworne czy może raczej rustykalne ze stołem pełnym kiełbas, smalcu i ogórków kiszonych? A może stawiasz na nowoczesny minimalizm albo pop-art? Tak czy inaczej zaproszenia ślubne powinny z tym stylem korespondować. Każdy styl ma swoje charakterystyczne elementy i motywy, więc zastanów się które z nich mają się znaleźć na zaproszeniach, żeby dla gości było jasne jakie wesele zorganizujesz. Wybranie odpowiedniego stylu i motywów naprawdę bardzo Ci pomoże dokonać sporego odsiewu.

Oczywiście ważne jest też, żeby zaproszenie pasowało nie tylko do stylu wesela, ale i do Was samych – Państwa Młodych. Niech będzie takie jak Wy – radosne, spokojne, szalone czy ekstrawaganckie – takie, żaby od razu kojarzyło się z Wami. Dzięki temu zaproszenia staną się spójnym elementem większej całości.

Zaproszenia na ślub, a kolor przewodni

Kolejny czynnik, który pomoże Ci wybrać zaproszenia ślubne to kolory przewodnie wesela. Będą dla Ciebie fantastyczną wskazówką. Wybieraj tylko te zaproszenia, które mają w sobie te właśnie kolory. Może stawiasz na klasyczny róż ze złotem albo filet z zielenią? Odrzuć więc wszystkie zaproszenia, na których wybrane przez Ciebie kolory nie występują.

Wybierz 3 zaproszenia ślubne

Po takiej wstępnej selekcji z pewnością udało Ci się już odrzucić wiele różnych zaproszeń. Zapewne jednak wciąż ciężko Ci wybrać to jedno, jedyne, najpiękniejsze. I co teraz? Teraz trzymaj się zasady – wybierz trzy. Spośród wszystkich podobających Ci się propozycji wybierz 3, które Twoim zdaniem są najładniejsze.

Zamów próbki i sprawdź jakość

Kiedy uda Ci się ograniczyć wybór do 3 zaproszeń, zamów próbki każdego z nich, o ile to tylko możliwe. Dzieki temu będziesz mogła przekonać się, jak wyglądają w rzeczywistości oraz przyjrzeć się temu jak są wykonane. Czasem kolory na zdjęciu mają się nijak do rzeczywistych, więc naprawdę lepiej zamówić darmowe próbki, zanim złoży się ostateczne zamówienie. Na żywo możesz też ocenić jakość nadruku i użytych materiałów, a one mają ogromny wpływ na ostateczny efekt.

Prawdopodobnie, kiedy będziesz mogła wziąć każde z 3 wybranych zaproszeń do ręki i porównać je ze sobą, zdecydowanie łatwiej Ci będzie ocenić, które z nich jest najlepsze.

Wybór będzie jeszcze łatwiejszy jeśli zamierzasz zamówić nie tylko zaproszenie, ale też inne elementy papeterii ślubnej – winietki, menu weselne, przywieszki na butelki. Trzy różne zaproszenia mogą podobać Ci się tak samo, ale na korzyść jednego z nich może przemawiać to jak wyglądają właśnie inne elementy papierowej oprawy wesela.

Mamy nadzieje, że nasze wskazówki pomogą Ci w usystematyzowany sposób dokonać selekcji zaproszeń ślubnych i wybrać te najlepsze, najbardziej pasujące do Was i do Waszej uroczystości!