Zaproszenia na ślub cywilny, a zaproszenia na ślub kościelny

zaproszenia na ślub cywilny

Decyzja zapadła, będzie ślub! Niezależnie od tego czy decydowaliście się na ślub cywilny czy kościelny czeka Was sporo przygotowań. Musicie oczywiście zamówić zaproszenia, żeby poinformować gości o swoim wielkim dniu. Być może jednak zastanawiacie się czym zaproszenia na ślub cywilny różnią się od zaproszeń na ślub kościelny? Dowiecie się tego z dzisiejszego artykułu!

Zaproszenia na ślub cywilny

Choć ślub cywilny jest zwykle skromniejszy od kościelnego w żadnym razie nie ustępuje mu powagą i rangą. W związku z tym nadal wymaga odpowiedniej oprawy. Gotowe zaproszenia na ślub cywilny są tak samo eleganckie i stylowe jak zaproszenia na ślub kościelny, jednak nie umieszcza się na nich symboli sugerujących ceremonię kościelną. Szablony są neutralne, a wybierając je należy się kierować dokładnie tymi samymi zasadami, którymi kierujemy się wybierając zaproszenia na ślub kościelny. Zwłaszcza jeśli w planach jest też wesele.

Kogo zaprosić na ślub cywilny? Najbliższe nam osoby – rodzinę, przyjaciół. A skoro tak, to nasze zaproszenia ślubne powinny być eleganckie i pokazywać, że cenimy naszych gości, a wydarzenie, na które ich zapraszamy traktujemy z należytą powagą.

Gotowe zaproszenia na ślub cywilny znajdziecie Państwo w naszym sklepie. Mamy do zaoferowania zarówno zaproszenia w stylu rustykalnym, jak i boho, glamour czy nowoczesne.

Treść zaproszeń na ślub cywilny

Być może zastanawiasz się co zamieścić na zaproszeniu na ślub cywilny? Tutaj nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń. Treść może być krótka i typowo informacyjna, w rodzaju:

“(Imiona i nazwiska Państwa Młodych)

wraz z Rodzicami
serdecznie zapraszają

Sz.P. …………………………………………..

na uroczystość zawarcia Związku Małżeńskiego, które odbędzie się
…………….. o godzinie ………………
w Urzędzie Stanu Cywilnego w …………………….

Po uroczystości zaślubin zapraszamy na przyjęcie weselne,
które odbędzie się w restauracji ………… w ……………….

Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia ……….
(nr telefonów Państwa Młodych).”

Możesz też wykorzystać wierszyk albo stylizowanym językiem sformułować treść, np:

“(Imiona i nazwiska Państwa Młodych)

Mają zaszczyt
Jaśnie Wielmożnych Państwa powiadomić,
iż zaloty wprzódy uczyniwszy
do zaślubin przystąpić pragną,
a Jaśnie Wielmożnych Państwa
w grono ślubne zaszczyt prosić mają.
Mniemamy przeto, że zaproszenia naszego
w pogardzie mieć nie będziecie
jeno blasku uroczystości całej
ochoczym swym przybyciem dodacie
i weselić się wraz z nami będziecie.
Owe zaślubiny zatwierdzone zostaną
dnia …………. o ……………
w Urzędzie Stanu Cywilnego w ………….. .

Po uroczystości Zaślubin zapraszamy
Jaśnie Wielmożnych Państwa
na przyjęcie do …………….
przy ulicy ………………. w …………….. .

Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia ……….
(nr telefonów Państwa Młodych)”.

Masz pełną dowolność w tworzeniu treści swojego zaproszenia na ślub cywilny.

Zaproszenia ślubne – ślub kościelny

W przeciwieństwie do zaproszeń na ślub cywilny zaproszenia na ślub kościelny często mają na sobie takie symbole jak np. krzyż, sugerujące, że ceremonia odbędzie się w kościele. Choć oczywiście to nie jest obowiązkowe, jednak wiele osób chce, żeby na ich zaproszeniu był taki symbol.

Na ślub kościelny zaprasza się zazwyczaj więcej gości niż na ślub cywilny. Ponieważ po takim ślubie planowane jest na ogół wesele, więc zaproszenia dobiera się do całej oprawy ślubu i wesela, o czym pisaliśmy już w innym artykule.

Jedno jest pewne, zaproszenia ślubne zawsze muszą być eleganckie i dobrze przemyślane. Powinny odzwierciedlać pełen sympatii i szacunku stosunek Państwa Młodych do ich gości, a także licować z powagą uroczystości. Prócz tego mają być spójne z całą oprawą ślubu i wesela. Reszta zależy wyłącznie od gustu i wyobraźni Państwa Młodych.